Results

2015 Race Results

Adventure Racing:
• 15th Place Coed (17/58 Overall) 2015 USARA Adventure Racing National Championship, Pineville, KY
•  2nd Place Coed (2/16 Overall) American Adventure Sports Equinox Traverse 44-Hr Adventure Race, Ohiopyle, PA
•  2nd Place Coed (2/30 Overall) Florida Xtreme Sea to Sea 72-Hr Adventure Race, Cedar Key, FL

Mountain Biking:
•  1st Place Women, 3rd Overall, Women’s Course Record Holder – CFITT (Cross FLorida Individual Time Trial), New Smyrna Beach, FL
•  1st Place, Women – King and Queen of the Levee ITT, Markham Park, Sunrise, FL
• 3rd Place Pro/Open Women  – Steamboat Stinger 50mi Mountain Bike, CO
•  1st Place, Women (6/131 Overall Solo) Rumble in the Jungle 50mi, Markham Park, Sunrise, FL
•  1st Place, Women – Off-Road Assault on Mount Mitchell, Pisgah National Forest, Old Fort, NC
•  2nd Place, Women – Jerdon Mountain Challenge, Pisgah National Forest, Old Fort, NC
• 3rd Place Women Expert 30-34 – Firecracker 50, Breckenridge, CO
• 5th Place Open Women (77/166 Solo Overall)– NUE Series Bailey Hundo, Buffalo Creek Trails, Bailey, CO
•  17th Place Women Expert – Vail Go Pro Games X-Country Mountain Bike, Vail, CO
•  1st Place Women, 80K – Hungryland Back 40, Markham Park, Sunrise, FL
•  1st Place Women Expert – Oleta Twilight Race Series, Oleta River State Park, N. Miami Beach, FL
•  1st Place Women, 4th Overall, Women’s Course Record Holder – Huracan 300, Santos Trails, Ocala, FL
•  1st Place Women (13/86 Solo Overall) – Markham 360, Markham Park, Sunrise, FL

Ski/Snow Sports:
•  7th Place 30-39F (13/38 Overall)– Imperial Challenge, Breckenridge, CO
•  4th Place Women – Alpenglow Ascents Rando Challenge, A-Basin, Keystone, CO

Triathlon:
•  Qualified for 2015 XTERRA World Championship
• 3rd Place 30-34F, 10th Female Overall Amateur – XTERRA Mountain Championship, Beaver Creek, CO

Running:
• 8th Place 30-39F, 17th Place Women – Steamboat Stinger Trail Marathon, Steamboat Spring, CO
•  4th Place 30-39F – Vail Go Pro Games Vail Pass Half Marathon, Vail, CO

Other:
• 3rd Place Women – Steamboat Stinger Queen Bee Competition (MTB + Run), Steamboat Spring, CO
• 2nd Place Women – Winter Challenge 5 mi SUP Race, Holland Park, Holllywood, FL


2014 Race Results

Adventure Racing:
•  28th Place (28/50 Overall) ARWS Huairasinchi Adventure Racing World Championship, 8-Day Adventure Race, Quito, Ecuador
•  1st Place 2p Coed  (11/30 Overall) Raid International Gaspesie Final GC, Carleton-Sur-Mer, Quebec, Canada
•  1st Place 2p Coed  (10/34 Overall) Raid International Gaspesie Stage 3, Carleton-Sur-Mer, Quebec, Canada
•  1st Place 2p Coed  (14/30 Overall) Raid International Gaspesie Stage 2, Carleton-Sur-Mer, Quebec, Canada
•  1st Place 2p Coed  (13/30 Overall) Raid International Gaspesie Stage 1, Carleton-Sur-Mer, Quebec, Canada
•  1st Place 2p Coed  (9/31 Overall) Raid International Gaspesie Prologue, Carleton-Sur-Mer, Quebec, Canada
•  16th Place Coed Elite (16/34 Overall) ARWS Itera Wales 5-Day Adventure Race, Cardiff, Wales
•  17th Place Coed Elite (17/40 Overall) ARWS Untamed New England 4-Day Adventure Race, The Forks, ME
•  1st Place Women (4/24 Overall) Pangea Boar Adventure Race, Seminole Ranch WMA, Christmas, FL
•  2nd Place Coed Elite – Maya Mountain Adventure Challenge, San Ignacio, Belize

Mountain Biking:
•  2nd Place Women – Big Ring Challenge 6 Hr MTB, Jackrabbit Trails, Hayesville, NC
•  5th Place Women Open – Fools Gold 100, NUE Series Final, Montaluce Winery, Dahlonega, GA
•  1st Place Women, (9/122 Overall Solo) – Rumble in the Jungle 50mi, Markham Park, Sunrise, FL
•  1st Place, Women  – Queen of the Black Mountains, fastest Jerdon-ORAMM Combined Time
•  1st Place, Women  – Off-Road Assault on Mount Mitchell, Pisgah National Forest, Old Fort, NC
•  2nd Place, Women – Jerdon Mountain Challenge, Pisgah National Forest, Old Fort, NC
•  3rd Place Women – Cohutta 100, NUE Series # 2, Ocoee Whitewater Center, Ducktown, TN
•  1st Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Coconut Cup #6, Virginia Key Trails, Key Biscayne, FL
•  1st Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Coconut Cup #5, Markham Park, Sunrise, FL
•  1st Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Coconut Cup #4, Amelia Earheart Park, Hialeah, FL
•  1st Place, Women – Gone Riding Coconut Cup Individual Time Trial, Amelia Earheart Park, Hialeah, FL
•  2nd Place, Open Team – Markham 360 6 Hr Race, Markham Park, Sunrise, FL
•  1st Place Women (4th overall solo 9 Hr) – Gone Riding Amelia Sixty Nine, Amelia Earheart Park, Hialeah, FL

Road Cycling:
•  7th Place, Cat 3 (16/23 Overall Cat 1-3) – Race for Humanity – Road Race, Dade City, FL
•  USA Cycling – Upgrade from Road Cat 4 to Cat 3
•  1st Place, Cat 4 (6/10 Overall Cat 1-4) – Doral Cycling Classic – Criterium, Doral, FL

Running:
•  3rd Place Female (25/169 OA), Down 2 Run 13.1 Winter Endurance Challenge Trail 1/2 Marathon, Jonathan Dickinson SP, Jupiter, FL
•  5th Place Female , (33/258 OA) – Helen Holiday 1/2 Marathon Trail Run, Unicoi SP, Helen, GA
•  8th Place Female Overall – Mercedes Benz Corporate Run 5K, Ft. Lauderdale, FL

2013 Race Results

Adventure Racing:
•  16th Place Coed (16/67 Overall) 2013 ARWS Adventure Racing World Championship, Costa Rica
•  1st Place 2p Female , 1st Overall – Loxahatchee Eco Adventure Challenge 8-Hr Race, Jonathan Dickenson SP, Jupiter, FL
•  12th Place Coed Elite (14/55 Overall) 2013 United States Adventure Racing Association 30-Hr National Championship, Nashville, IN
•  3rd Place Team – 2013 United States Adventure Racing Association National Points Series
•  9th Place Coed (9/15 Overall) ARWS Gold Rush Mother Load 4-Day Adventure Race, Long Barn, CA
•  2nd Place Coed (3/15 Overall) Delmarva Adventure Sports Series Championship 18-Hr, Laurel, DE
•  1st Place Coed (1/27 Overall) Odyssey Blue Ridge Bear Epic 24-Hr Adventure Race, Fincastle, VA
•  3rd Place Coed (4/65 Overall) Rev3 Epic 26-Hr Adventure Race, Bentonville, VA
•  5th Place Coed (7/20 Overall) Pangea Florida Sunshine Sea to Sea 72-Hr Adventure Race, Crystal River, FL

Mountain Biking:
•  2nd Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Florida State Championship #7, Loyce E Harpe Park, Lakeland, FL
•  1st Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Florida State Championship #5, Markham Park, Sunrise, FL
•  2nd Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Florida State Championship #4, Alafia State Park, Lithia, FL
•  4th Place General Classification, Open Women – TransRockies Moab Rocks, Moab, UT
•  3rd Place Enduro, Open Women – TransRockies Moab Rocks, Moab, UT
•  4th Place, Open Women – TransRockies Moab Rocks Stage 3 – Mag 7, Moab, UT
•  3rd Place, Open Women – TransRockies Moab Rocks Stage 2 – Porcupine Rim , Moab, UT
•  4th Place, Open Women – TransRockies Moab Rocks Stage 1 – Captain Ahab, Moab, UT
•  1st Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Florida State Championship #1, Tom Brown Park, Tallahassee, FL
•  1st Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Florida State Championship Individual Time Trial, Tom Brown Park, Tallahassee, FL
•  1st Place Women Open, (17/170 OA) – Fools Gold 50, Montaluce Winery, Dahlonega, GA
•  1st Place Women, 10th Overall Solo – Rumble in the Jungle 50mi, Markham Park, Sunrise, FL
•  5th Place, Women Pro/Expert – Gone Riding SERC/US Cup East #MU, Unicoi State Park, Helen, GA
•  5th Place, Women Pro/Expert – Gone Riding SERC/US Cup East #5, Conyers Int’l Horse Park, Conyers, GA
•  4th Place Women – Cohutta 100, NUE Series # 2, Ocoee Whitewater Center, Ducktown, TN
•  1st Place Female, 10th Place  Solo (21/165 OA) – Markham 100K, Markham Park, Sunrise, FL
•  1st Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Coconut Cup #6, Halpatiokee Regional Park, Stuart, FL
•  1st Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Coconut Cup #5, Virginia Key Trails, Key Biscayne, FL
•  1st Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Coconut Cup #4, Amelia Earheart Park, Hialeah, FL
•  1st Place Women (2nd overall solo) – Gone Riding 12 Hrs of Amelia, Amelia Earheart Park, Hialeah, FL

Triathlon:
•  2013 USA Triathlon Off-Road All-American
•  2013 XTERRA 30-34 Age Group Regional Champion, Southeast Division
•  1st Place 39-under F, 2nd Female Overall – XTERRA Whitewater, U.S. National Whitewater Center, Charlotte, NC
•  2nd Place 30-34F, 2nd Female Overall Amateur – XTERRA East Championship, Brown’s Island, Richmond, VA
•  2nd Place 30-34F, 4th Female Overall Amateur – XTERRA Southeast Championship, Oak Mountain State Park, Pelham, AL
•  3rd Place Female, 18th Overall – XTERRA Key Biscayne, Virginia Key, Key Biscayne, FL
•  1st Place Female, 7th Overall – XTERRA Miami Long Course Triathlon, Oleta River State Park, N. Miami Beach, FL
•  5th Place Female 30-34, 7th Female Overall – 2575 Triathlon Sprint Distance, JC Alexander Park, Ft. Lauderdale, FL

Running:
•  2nd Place Female 30-34 – XTERRA Whitewater 3.6mi Trail Run, U.S. National Whitewater Center, Charlotte, NC

2012 Race Results

Adventure Racing:
•  5th Place Team – 2012 United States Adventure Racing Association National Points Series
•  2nd Place Coed Elite Team – 2012 Checkpoint Tracker Adventure Racing National Point Series
•  3rd Place 4p Coed Elite (3/42 Overall) 2012 Checkpoint Tracker National Championship Adventure Race, Oak Hill, WV
•  7th Place 4p Coed (8/49 Overall) Untamed New England 4-Day Adventure Race, The Forks, ME
•  1st Place Coed (2/40 Overall) Odyssey Wild Wonderful 24-Hr Adventure Race, Oak Hill, WV
•  2nd Place Coed (2/65 Overall) Rev3 Epic 26-Hr Adventure Race, Front Royal, VA
•  1st Place Coed (1/11 Overall) Pangea Florida Sunshine Sea to Sea 72-Hr Adventure Race, Palm Coast, FL

Mountain Biking:
•  1st Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Florida State Championship #9/Coconut Cup #MU, Santos Trails, Ocala, FL
•  1st Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Florida State Championship #MU/Coconut Cup #3, Amelia Earheart Park, Hialeah, FL
•  2nd Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Florida State Championship #8/Coconut Cup #2, Caloosahatchee Regional Park, Alva, FL
•  1st Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Florida State Championship #7, Loyce E Harpe Park, Lakeland, FL
•  2nd Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Florida State Championship #4, Alafia State Park, Lithia, FL
•  1st Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Florida State Championship #2, Ft Clinch State Park, Fernandina Beach, FL
•  2nd Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Florida State Championship #1, Tom Brown Park, Tallahassee, FL
•  1st Place Women, 9th Overall Solo – Rumble in the Jungle 50, Markham Park, Sunrise, FL
•  1st Place, Women Expert – D2E Full Moon Series #4, Amelia Earheart Park, Hialeah, FL
•  2nd Place, Women Expert – D2E Full Moon Series #3, Amelia Earheart Park, Hialeah, FL
•  1st Place Women, 8th Overall Solo – Hammer Head 100, Florida Greenway Trails, Ocala, FL
•  1st Place, Women Expert – D2E Full Moon Series #2, Amelia Earheart Park, Hialeah, FL
•  9th Place Women – Cohutta 100, NUE Series #1, Ocoee Whitewater Center, Ducktown, TN
•  1st Place Women, 3rd  Overall Solo – Dyer Challenge 6 Hr MTB Race, Dyer Park, West Palm Beach, FL
•  Qualified for USA Cycling Cross Country National Championship
•  1st Place, Women Pro/Expert – Gone Riding SERC/US Cup East #1, Haile’s Trails, Gainesville, FL
•  1st Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Coconut Cup #5, Amelia Earheart Park, Hialeah, FL
•  1st Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Coconut Cup #4, Oleta River SRA, N Miami Bch, FL
•  1st Place Women (5/35 overall solo) – Gone Riding 12 Hrs of Amelia, Amelia Earheart Park, Hialeah, FL

Running:
•  1st Place Female,  2nd Overall – Down 2 Earth ½ Marathon Trail Run, Amelia Earheart Park, Hialeah, FL
• 1st Place Female,  5th Overall – Down 2 Earth ½ Marathon Trail Run, Amelia Earheart Park, Hialeah, FL
•  1st Place Female,  4th  Overall – Down 2 Earth ½ Marathon Trail Run, Oleta River SRA, N Miami Bch, FL
•  1st Place Female,  1st Overall – Down 2 Earth ½ Marathon Trail Run, Amelia Earheart Park, Hialeah, FL
•  1st Place Female,  3rd Overall – Down 2 Earth ½ Marathon Trail Run, Amelia Earheart Park, Hialeah, FL
•  1st Place 25-29F (27/693 Overall) – Junior League Riverwalk Run 5K, Downtown Ft. Lauderdale, FL
•  1st Place Female,  3rd  Overall – Vista View 360 6 Hr Ultra Trail Run, Vista View Park, Davie, FL

Triathlon:
•  8th Place 20-29F (30/152 F, 292/651 OA) – XTERRA Off-Road Triathlon World Championship, Kapalua, Maui, HI
•  1st Place Female – Amelia Challenge Off-Road Triathlon #2, Amelia Earheart Park, Hialeah, FL
•  2nd Place Female – Amelia Triathlon Trifecta #2 (Road), Amelia Earheart Park, Hialeah, FL
•  Qualified for 2012 XTERRA World Championship
•  1st Place 25-29F, 4th Female Overall Amateur – XTERRA East Championship, Brown’s Island, Richmond, VA
•  1st Place Female, 11th Overall – XTERRA Miami Long Course Triathlon, Oleta River State Park, N. Miami Beach, FL

Swimming:
•  5th Place 25-34F (25/43 Overall) – Beach Bums Ocean Mile Swim Series #2, South Pointe Park, Miami Beach, FL
•  2nd Place 25-34F (23/31 Overall) – Beach Bums Ocean Mile Swim Series #1, South Pointe Park, Miami Beach, FL


2011 Race Results

Adventure Racing:
•  4th Place Coed Elite Team – 2011 Checkpoint Tracker Adventure Racing National Point Series
•  3rd Place 4p Coed Elite 2011 Checkpoint Tracker National Championship Adventure Race, Cadiz, KY
•  3rd Place Team – 2011 United States Adventure Racing Association National Points Series
•  5th Place Coed (5/11 Overall) Pangea Nocturnal Challenge  Adventure Race, St. Cloud , FL
•  24th Place 4p Coed (24/30 Overall) Raid the North Extreme Expedition Adventure Race, Nelson, BC
•  2nd Place 4p Coed (4/21 Overall) Odyssey Endorphin Fix  Adventure Race, Oak Hill, WV
•  1st Place Coed (1/14 Overall) Pangea Florida Sunshine Adventure Race, Ocala National Forest, DeLand, FL
•  6th Place 4p Coed (6/33 Overall) Land Between the Lakes Challenge, Grand Rivers, KY

Mountain Biking/Cycling:
•  1st Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Florida State Championship #9/Coconut Cup #MU, Santos Trails, Ocala, FL
•  1st Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Coconut Cup #3/Florida State Championship #MU, Amelia Earheart Park, Hialeah, FL
•  1st Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Florida State Championship #8/Coconut Cup #2, Caloosahatchee Regional Park, Alva, FL
•  1st Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Florida State Championship #7, Loyce E Harpe Park, Lakeland, FL
•  2nd Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Florida State Championship #6/Coconut Cup #1, Markham Park, Sunrise, FL
•  1st Place, Women, Short Track – Gone Riding Coconut Cup #1, Markham Park, Sunrise, FL
•  2nd Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Florida State Championship #4, Alafia State Park, Lithia, FL
•  2nd Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Florida State Championship #3, Haile’s Trails, Gainesville, FL
•  3rd Place, Team Time Trial – Gone Riding Florida State Championship #3, Haile’s Trails, Gainesville, FL
•  6th Place Female Overall (1st Place 25-29F) – Six Gap Century, Dahlonega, GA
•  2nd Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Florida State Championship #1, XC Race, Tom Brown Park, Tallahassee, FL
•  2nd Place, Women Pro/Expert – Gone Riding Florida State Championship #1, ITT, Tom Brown Park, Tallahassee, FL
•  1st Place, Women Expert (9/20 Expert Overall) – Down 2 Earth La Roootaa #6, Amelia Earhart Park, Hialeah, FL
•  3rd Place Cat 3/4 Women, Bill Bone Pro Am #5 Critirum, Ft. Lauderdale, FL
•  5th Place Cat 3/4 Women, Bill Bone Pro Am #5 Circuit Race, Sunrise, FL
•  1st Place Solo Female (2/18 Overall)  – Down 2 Earth 60 mi of Oleta, Oleta River State Park, N. Miami Beach, FL
•  2nd Place, 4p Sport Team – Gone Riding Markham 100K Trail Race, Markham Park, Sunrise, FL
•  1st Place, Women Sport  – Gone Riding Coconut Cup Series General Classification
•  2nd Place, Women Sport  – Gone Riding Coconut Cup Series, Oleta River State Park, N. Miami Beach, FL
•  1st Place, Women Sport  – Gone Riding Coconut Cup Series, Markham Park, Sunrise, FL
•  1st Place, Women – Gone Riding Coconut Cup Series, Short Track Race, Markham Park, Sunrise, FL
•  1st Place, Women Sport  – Gone Riding Coconut Cup Series, Amelia Earhart Park, Hialeah, FL
•  1st Place Solo Female (3/24 Overall) Gone Riding 12 Hours of Oleta, Oleta River State Park, N. Miami Beach, FL

Running/Multi-Sport/Other:
•  6th Place Female Overall Runner (1st Place 20-29 AG) – 1st Annual Turkey Trot & Paddle, Ft. Lauderdale Beach, FL
•  1st Place Female (2/32 Overall) – Down 2 Earth ½ Marathon Trail Run, Oleta River State Park, N. Miami Beach, FL
•  1st Place Female (3/41 Overall) – Amelia Off-Road Triathlon, Amelia Earhart Park, Hialeah, FL

2010 Race Results

Adventure Racing:
•  2nd Place Coed Elite Team – 2010 Checkpoint Tracker Adventure Racing National Point Series
•  1st Place 4p Coed Elite 2010 Checkpoint Tracker National Championship Adventure Race, Moab, UT
•  1st Place Team – 2010 United States Adventure Racing Association National Points Series
•  2nd Place 4p Coed Elite (2nd of 22 Overall) Florida Coast to Coast 3-Day Expedition Adventure Race, FL
•  1st Place 3p Coed (1st of 15 Overall) NCARS #3 24 Hr Adventure Race, Morganton, NC
•  2nd Place 3p Coed (2nd of 24 Overall) Lionheart 24 Hr Adventure Race, Ohiopyle State Park, PA
•  1st Place Solo Female (10/27 Overall) – Ultimate XC Stage Race, Challenger General Classification, Mont Tremblant, QC
•  4th Place 3p Coed (4th of 51 Overall) Atomic Adventure Race, Amicalola Falls State Park, Dahlonega, GA
•  1st Place 4p Coed (1st of 10 Overall) Nocatee Conquest Adventure Race, Nocatee, FL
•  6th Place 3p Coed (7th of 36 Overall) North Georgia Adventure Race, Fort Mountain State Park, Elijay, GA

Mountain Biking/Cycling:
•  1st Place, Women Sport XC – Gone Riding Florida State Cup Series, Amelia Earhart Park, Hialeah, FL
•  1st Place, Women Sport XC – Gone Riding Florida State Cup Series, Caloosahatchee Regional Park, Alva, FL
•  1st Place, Women Sport XC – Gone Riding Florida State Cup Series, Markham Park, Sunrise, FL
•  4th Place Female Overall (1st Place 25-29F) – Six Gap Century, Dahlonega, GA
•  1st Place Female (32/49 Overall) – Ultimate XC Stage Race, 100K Mountain Bike, Mont Tremblant, QB, CA
•  1st Place Cat 3/4 Women (10/19 Women Overall), ZMotion Sunrise Omnium Critirum, Ft. Lauderdale, FL
•  5th Place Cat 3/4 Women (16/20 Women Overall), ZMotion Sunrise Omnium Time Trial, Sunrise, FL
•  7th Place Cat 3/4 Women (17/25 Women Overall), ZMotion Sunrise Omnium Circuit Race, Sunrise, FL
•  1st Place, Women Sport XC – Gone Riding Coconut Cup Series, Oleta River State Park, N. Miami Beach, FL
•  1st Place, Women Sport XC – Oleta La Roootaa Series, Oleta River State Park, N. Miami Beach, FL

Running/Multi-Sport/Other:
•  1st Place Female (1st Overall) – Down 2 Earth ½ Marathon Trail Run, Oleta River State Park, N. Miami Beach, FL
•  6th Place Female (52/88 Overall) – Ultimate XC Stage Race, 58K Trail Run, Mont Tremblant, QC
•  2nd Place Female (17/27 Overall) – Ultimate XC Stage Race, 60K Paddle, Mont Tremblant, QC
•  1st Place Female Overall – XTERRA Miami Int’l Distance Triathlon, Oleta River State Park, N. Miami Beach, FL
•  1st Place Female (3rd Overall) – Down 2 Earth ½ Marathon Trail Run, Oleta River State Park, N. Miami Beach, FL

2009 Race Results

Adventure Racing:
·  3rd Place 3p Coed (3rd of 67 Overall) 2009 USARA National Championship Adventure Race, Pilot Point, TX
·  7th Place 3p Coed (7th of 51 Overall) YMCA Strong 8 Hr Adventure Race, Ocoee, TN
·  8th Place 3p Coed (10th of 31 Overall) Lionheart 24 Hr Adventure Race, Ohiopyle State Park, PA
·  5th Place 4p Coed (9th of 19 Overall) Odyssey One Day 24 Hr Adventure Race, New Castle, VA
·  5th Place 3p Coed (5th of 21 Overall) Cradle of Liberty 24 Hr Adventure Race, Promised Land, PA
·  3rd Place 3p Coed (3rd of 42 Overall) Atomic 24 Hr Adventure Race, Amicalola Falls State Park, Dahlonega, GA
·  6th Place 4p Coed (12th of 21 Overall) Odyssey Endorphin Fix 3.5 Day Expedition Adventure Race, WV/VA

Mountain Biking/Cycling:
·  3rd Place 25-29F – Six Gap Century, Dahlonega, GA, Sept ‘09
·  11th Place, Women – Cohutta 100 MTB, Ocoee Whitewater Center/Chattahoochee Nat’l Forest, Ducktown, TN
·  3rd Place, Solo Female – 12 Hrs of Oleta, Oleta River State Park, N. Miami Beach, FL

Running:
·  1st  Place Female (4th Overall) – Down 2 Earth ½ Marathon Trail Run, Oleta River State Park, N. Miami Beach, FL
·  2nd  Place Female (2/35 Overall) – Oleta 10K Trail Run, Oleta River State Park, N. Miami Beach, FL
·  3rd Place 25-29F (116/902 Overall) – Riverwalk 5 Miler, Ft. Laud, FL
·  14th Place of 202, 25-29F (366/2526 Overall) – A1A ½ Marathon, Ft. Laud.,FL
·  33rd Place of 947, 25-29F(834/9681 Overall) – ING Miami ½ Marathon, Miami, FL

Duathlon/Triathlon:
·  1st Place Female Overall – XTERRA Miami Int’l Distance Triathlon, Oleta River State Park, N. Miami Beach,FL
·  1st Place Female Overall – Oleta Off-Road Triathlon, Oleta River State Park, N. Miami Beach,FL

2008 Race Results

Adventure Racing:
·  26th Place (26th of 84 Overall) 2008 USARA National Championships, Blue Ridge, GA
·  5th Place 4p Coed (6th Overall) Tomoka 6 Hr Adventure Race, Ormond Beach, FL
·  5th Place 3p Coed (5th Overall) Midnight Rush 14 Hr Adventure Race, Lake Russell, GA
·  1st Place, 2p Coed (10/46 Overall) – Ultra O-Gaine 24 Hr Orienteering Race, Prentice Cooper State Park, Chattanooga, TN
·  2nd Place 3p Coed (2nd of 84 Overall) Checkpoint Zero 30 Hr Adventure Race, Hiawassee, GA

Mountain Biking/Cycling:
·  4th Place 25-29F – Six Gap Century, Dahlonega, GA, Sept ‘08
·  11th Place, Women Sport XC – Gone Riding SE Regional Championship Series, Tsali Trails, Bryson City, NC
·  2nd Place Team – Hospice 100K, Markham Park, Sunrise, FL

Running:
·  3rd Place Female (21/346 Overall) – Nova Southeastern University Shark Shuffle 5K, Davie, FL
·  1st Place of 62, 20-24F (180/2261Overall) – A1A ½ Marathon,Ft. Laud.,FL
·  6th Place of 324, 20-24F(493/7702 Overall) – INGMiami ½ Marathon,Miami,FL
·  3rd Place 20-24F (80/237 Overall) – Hogpen HillClimb 17K, Helen, GA

2007 Race Results

Adventure Racing:
·  5th Place 2p Coed Howl at the Moon Adventure Race, Live Oak, FL
·  1st Place 4p Coed Elite (1st Overall) Florida Coast to Coast 3-Day Expedition Adventure Race, FL
·  1st Place 2p Coed (1st Overall) Squiggy Adventure Race

Mountain Biking/Cycling:
·  2nd Place, Women Sport XC – South Florida Coconut Cup Series, Amelia Earhart Park, Hialeah, FL
·  Kids in Distress Inlet Challenge Century, Ft. Lauderdale, FL
·  3rd Place, Women Sport XC – South Florida Coconut Cup Series, Markham Park, Sunrise, FL
·  Mount Dora Bike Fest Metric Century – Battle of Buckhill, Mt. Dora,FL
·  Six Gap Century, Dahlonega, GA
·  Snowbird Metric Century, Miami, FL
·  2nd Place, 2p Team – 12 Hrs of Oleta, Oleta River State Park, N. Miami Beach, FL

Running:
·  1st Place 20-29F, 3rd Female (11/64 Overall) – John Holmes 15mi Trail Run, Brooksville, FL
·  1st Place Female (4th Overall) – Red Cross 5K, Hiawassee,GA
·  2nd Place Female – Caladium Festival 5K, Lake Placid, FL
·  1st Place Female – TEVA 10K Trail Run, N. Miami Beach.,FL
·  6th Place 20-24F (171st Overall) – A1A ½ Marathon,Ft. Laud.,FL
·  1st Place 20-24F, 14th Female (108/275 Overall) – Hogpen HillClimb 17K, Helen, GA

Duathlon/Triathlon:
·  Qualified for the 2008 USAT Age Group National Championships
·  Qualified for the 2008 USAT World Championship Duathlon
·  4th Place 20-24F – MiamiMan ½ Ironman Triathlon, Miami, FL
·  1st Place 20-24F, 11th Female (57/210 Overall) – Key Biscayne Triathlon Trilogy, Crandon Park, Key Biscayne, FL
·  3rd Place 20-24F, 22nd Female (117/456 Overall) – Zephyrhills Sprint Tri Series, Birch State Park, Ft. Laud., FL
·  1st Place 20-24F, 8th Female (57/210 Overall) – July 4th Duathlon, Regional Championship, Coconut Creek, FL
·  8th Place of 39, 20-24F (727/2047 Overall) – Ford Ironman 70.3 Florida, Walt Disney World, Orlando, FL

2006 Race Results

Running:
·  14th Place Female (124/242 Overall) – Jay Challenge 50K Trail Run, Jay, VT
·  4th Place 20-24F (207/1763 Overall) – A1A ½ Marathon, Ft. Laud., FL
·  13th Place 20-24F (551/5292 Overall) – ING Miami ½ Marathon, Miami, FL

Cycling:
·  South Broward Wheelers Century, Davie, FL
·  Six Gap Century, Dahlonega, GA
·  Snowbird Metric Century, Miami, FL

Collegiate Rowing/Kayaing:
·  11th Place Female (48/71 Overall) – Jay Challenge Crossover 42K Paddle, Lake Memphremagog, Magog, QC
·  1st Place Lightweight Women’s Varsity Four (LWV4+) – Dad Vail Regatta, Philadelphia, PA
·  1st Place Lightweight Women’s Varsity Four (LWV4+) – Southern Intercollegiate Rowing Association Regatta, Oak Ridge, TN

2005 Race Results – Injured

2004 Race Results

Collegiate Rowing:
·  5th Place Women’s Varsity Eight (WV8+) – NCAA DII National Championships, Sacramento, CA
·  3rd Place Women’s Varsity Eight (WV8+) – Dad Vail Regatta, Philadelphia, PA
·  4th Place Women’s Varsity Eight (WV8+) – Southern Intercollegiate Rowing Association Regatta, Oak Ridge, TN

Advertisements
Be the first to start a conversation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: